Vytrvalostní závod Českého poháru mládeže v rychlostní kanoistice

Poslední závod českého poháru mládeže v rychlostní kanoistice proběhl  v prvním říjnovém víkendu  v Praze na Vltavě v prostředí historického vodáckého areálu na Císařské louce.                                                             

V závodě rozděleném do dvou dnů absolvovali mladí závodníci velmi náročné a na jejich věk velmi dlouhé tratě. Vždy jeden den v disciplíně kajaků a kanoí jednotlivců a druhý den na lodích pro dvojice. Písečtí závodníci se tohoto posledního letošního velkého podniku zúčastnili v rekordním počtu čtrnácti závodníků  a ukázali, že jsou velmi dobře vytrvalostně připraveni.

Poslední závod českého poháru mládeže v rychlostní kanoistice proběhl  v prvním říjnovém víkendu  v Praze na Vltavě v prostředí historického vodáckého areálu na Císařské louce.                                                             

V závodě rozděleném do dvou dnů absolvovali mladí závodníci velmi náročné a na jejich věk velmi dlouhé tratě. Vždy jeden den v disciplíně kajaků a kanoí jednotlivců a druhý den na lodích pro dvojice. Písečtí závodníci se tohoto posledního letošního velkého podniku zúčastnili v rekordním počtu čtrnácti závodníků  a ukázali, že jsou velmi dobře vytrvalostně připraveni.

První se na jedenáctikilometrovou trať vydal dorostenec Petr Kortan, v početném závodním poli se rychle zorientoval a v solidním výkonu obsadil pěkné 26. místo. Po něm vystartovali  dvanáctiletí mladší žáci Dan Koreš  a David Pikl a na trati téměř 4km dlouhé dojeli na 17. a 33. místě.  Stejnou trať  jeli i benjamínky Ema Kropáčková a Natálka Herzigová  tentokrát na kajaku dvojic.  Byl to jejich první závod a i ony jeli, přes velkou trému, velmi dobře. Na 24. místě nebyli zdaleka poslední.

To už jsme netrpělivě čekali až vystartují nejlepší písečtí závodníci, starší žáci Tom Dědič a Jáchym Jarolím. Kluci jsou na deblkajaku dobře sehraní a na trati 9km velmi silní. Čekaly je 3,5 kola s šesti obrátkami a na každé z nich je možno, při vyrovnaném závodě, získat, anebo ztratit.   Naši závodníci vyrazili svižně a hned v úvodu se ujali vedení, za sebou si však vezli skupinu pěti soupeřů, kteří  jejich start zachytili, snažili využít silné deblové vlny, a alespoň kus se s nimi svézt.  Opakovanými nástupy se Tomovi a Jáchymovi  podařilo na obrátkách setřást tři konkurenční lodě, a tak  do posledního kola vjíždělli už jen ve tříčlenné čelní skupině. Zdrcujícím trhákem v závěrečné obrátce urvali i poslední dvě lodě,  triumfálně projeli kilometrovou cílovou rovinku a vyhráli zcela vyčerpaní, ale šťastní, s odstupem čtyř délek před druhou lodí Spartaku Přerov a třetí lodí společenství Sparty Praha, Lokomotivy Nymburk.  Ve velmi silné celorepublikové konkurenci to byl opravdu obdivuhodný výkon.

Prosluněnou závodní  sobotu na Císařské louce uzavřel závod nejmenších benjamínků, který jsme obsadili třemi devítiletými závodníky Tondou Haškem, Sašou Herzigem a Filipem Kortanem. Ani oni se na trati neztratili a obsadili místa za polovinou šedesátihlavého startovního pole.

Neděle byla na závodišti podmračená s častými dešťovými přeháňkami. Závodní den zahájila jízda dorostenců na deblkajacích, kde jsme měli třináctého Petra Kortana v lodi s týnským Davidem Sobíškem. Následoval závod Dana Koreše s berounským Filipem Trnkou, také na deblu, kteří dojeli šestí ze sedmnácti lodí. Premiéru na singlkajaku odjela i desetiletá Ema Kropáčková, která se projevila  jako velká závodnice a po opatrném startu se zakusovala do davu svých soupeřek a předjížděla jednu po druhé. Nakonec dojela na 22. místě.  Zahanbit se nenechala ani její o rok starší kamarádka Natálka Herzigová, která dojela osmnáctá mezi třiceti jedenáctiletými děvčaty.

Posledním námi obsazeným závodem byl závod kajaků jednotlivců starších žáků a v něm jsme měli opět tři závodníky. Ovšem po vyčerpávajícím sobotním výkonu poněkud unavené.  Tom Dědič, Jáchym Jarolím a Jéňa Kropáček nicméně po zdlouhavém rovnání jednašedesátihlavého startovního pole statečně vyrazili do boje.  Tom s Jáchymem se po startu usadili v asi patnáctičlenné čelní skupině. Jéňa  po potyčce s libereckým závodníkem těsně po startu nedobrovolně okusil studenou vodu Vltavy. Zatímco se za pomoci doprovodného člunu pokoušel vylít loď a znovu nasednout, na čele docházelo k rychlým změnám.

Tom Dědič diktoval tempo a velkou skupinu roztrhal tak, že po třech obrátkách zůstali vepředu jen čtyři závodníci. Na to doplatil Jáchym a postupně se propadal až na konečné 12. místo.  Tom se snažil, aby čelo příliš nezpomalovalo, pak by mohli být pohlceni pronásledující asi 50 metrů vzdálenou skupinou, kde jelo několik dobrých sprinterů, nebezpečných v závěrečné rovince. Často tedy musel na úplném hrotu určovat rychlost. To se mu podařilo a za poslední obrátku dojeli ve čtyřech s dostatečným odstupem. 300 metrů před cílem se začal lámat chleba. Poděbradský Vojta Novotný rozjel drtivý závěr, sobotní závod vynechal, tak měl nejvíc sil a vyhrál. Chomutovský Kuba Remuta je vynikající sprinter a také on pošetřil na deblu síly a dojel druhý. Přerovský Honza Macháček ze stříbrného deblkajaku byl třetí.  Vyčerpávající sobotní závod a časté tažení tempa  si vybrali daň na našem závodníkovi. V závěrečné rovince se mu na lepší než čtvrté místo nedostávalo sil.  Jéňa Kropáček dojel na 26. místě. Poté, co se mu podařilo nasednout uprostřed Vltavy, předjel z posledního místa ještě 35 závodníků, což byl při nedělním počasí statečný výkon.

Naši závodníci byli v Praze hodně vidět. Jejich výsledky už přinášejí  ovoce a o kanoistiku se v Písku zvedá mezi mládeží zájem.  Od začátku školního roku se k náboru do oddílu přihlásilo hodně dětí,  trenéři z toho mají velkou radost a doufají, že všechny děti, které začali v září jezdit na Otavě mezi Václavským  a Podskalským jezem  uvidíme pádlovat i na jaře příštího roku a v letech dalších.