Vodácký maraton Slapy-Praha

Již od roku 1922 s přerušením v letech 1960-2009 se jezdí  legendární, 180km dlouhý, vodácký maraton České Budějovice – Praha. Jeho medailovým účastníkem byl v roce 1957 i dlouholetý trenér písecké rychlostní  kanoistiky a profesor zdejší  průmyslovky, dnes již zesnulý, Jiří Lenz, který stál za vzestupem  píseckého oddílu a vychoval  i několik reprezentantů světové úrovně.

Již od roku 1922 s přerušením v letech 1960-2009 se jezdí  legendární, 180km dlouhý, vodácký maraton České Budějovice – Praha. Jeho medailovým účastníkem byl v roce 1957 i dlouholetý trenér písecké rychlostní  kanoistiky a profesor zdejší  průmyslovky, dnes již zesnulý, Jiří Lenz, který stál za vzestupem  píseckého oddílu a vychoval  i několik reprezentantů světové úrovně.

Poslední  červencovou sobotu v pravé poledne odstartoval pod slapskou přehradou vodácký maraton Slapy-Praha. Ten se jezdí  v obnovené verzi  dlouhého závodu jako jeho třetí etapa a současně je samostatným závodem.  Tohoto závodu se tradičně účastní i písečtí kanoisté a kajakáři. Letos se mohli utkat na trati bývalí svěřenci  Jiřího Lence (dnes trenéři a veteráni) se svými svěřenci z řad vodácké mládeže.  V sobotním odpoledni je čekalo 31 velmi náročných kilometrů, na parníky a motorovými čluny rozbouřené hladině štěchovické a vranské přehrady. Na startu stálo téměř 80 lodí, které v úzkém skalnatém kaňonu pod slapskou hrází vytvořily opravdové vlnobití.  Kdo měl rychlý start, ten měl menší vlny. Rychlostí však veteráni většinou neoplývají, a tak se v předních skupinách závodníků pohybovali od počátku spíše mladší ročníky. Čtrnáctiletí kajakáři Tom Dědič ml., jáchym Jarolím a jan Kropáček odstartovali rychle, veteráni spoléhali spíš na vytrvalost. Na druhém kilometru závodu míjel závodníky v plné rychlosti veliký parník, za kterým se táhly téměř metr vysoké vlny, čímž rozházel celé pořadí. Někteří vlny neustáli, museli plavat ke břehu a znovu nasedat, někteří se snažili vlny bez pádlování přečkat a nejodvážnější jeli dál. Naši žáci Tom Dědič  a jáchym Jarolím nastalého zmatku využili a zaujali pozici na vlně mužského modřanského deblkajaku (kajaku dvojic) Dufek-Zimčík a s ním dojeli na přeběh štěchovické přehradní hráze, kde je čekal, po 7 kilometrech závodu na vodě,  500m dlouhý sprint s lodí na rameni. Při přeběhu se jim podařilo uniknout modřanskému deblkajaku  a dotáhnout se na dorostence Záhoru, taktéž z Modřan. Po vyčerpávajícím běhu tempo trochu polevilo, a tak byli po kilometru deblem opět sjeti a mohli se znovu usadit na vlně.  Modřanští muži jsou však zkušení borci a začali tempo opět navyšovat, a tak na 10. kilometru závodu odpadl ze skupiny Jáchym a na 12., u Ostrova sv.Kiliána modřanský Záhora.  Tom Dědič se držel kvalitní vlny deblkajaku jako klíště. Až na 19. kilometru spadl z vlny při silném protivětru na dlouhé rovině  kolem Vraného nad Vltavou. Ale to se už blížil druhý přeběh, tentokrát vranské přehradní hráze. Po dalším půlkilometrovém sprintu na suchu byl náš závodník opět na vlně modřanským, kteří se zdrželi na občerstvovací zastávce u přehrady. Dojel s nimi až na 25. kilometr, kde beznadějně z vlny spadl. Nicméně si svou bojovností  vydobyl pořadí, které udržel až do cíle. Na Záhoru měl náskok asi 700m a za ním s odstupem jeli náš Jáchym Jarolím a dorostenec Lukáš Dvořák z USK Praha. Za soutokem s Berounkou na 29. kilometru čekal závodníky nebezpečný sjezd modřanského jezu. Kdo se ho neodváží  jet, ztrácí dobré dvě minuty přeběhem. Pak už jen dvoukilometrový závěr závodu k ostrovu za Bránickým mostem (tzv.mostem inteligence), kde byl cíl.

V hromadném závodním poli startovali spolu muži, ženy, junioři, dorostenci i veteráni na kajacích  i kanoích (jednotlivců i dvojic). V tomto velmi nepřehledném závodě  bylo velmi důležité uhlídat pořadí ve své kategorii

Jak tedy dopadli písečtí?

Tom Dědič ml. dojel na 1.místě v kategorii dorostenců na K1 (a na celkovém  15.místě ze všech lodí) v čase 2:19:35
Jáchym Jarolím na 4.místě v kategorii dorostenců na K1 (a na celkovém  21.místě) v čase 2:23:44
Milan Kučera na 5.místě v kategorii veteránů na K1 (a na celkovém  22.místě) v čase 2:24:15
Jan Kropáček  na 8.místě v kategorii dorostenců na K1 (a na celkovém  31.místě) v čase 2:30:09
Luboš Staněk  na 9.místě v kategorii veteránů na K1 (a na celkovém  32.místě) v čase 2:31:40
Klára Dědičová a Eliška Vlasáková na 2.místě v kategorii žen na K2 (a na celkovém 39.místě) v čase 2:36:28
Tomislav Dědič st. na 2.místě v kategorii mužů na C1 (kanoí jednotlivců a na celkovém 51.místě) v čase 2:50:52       

Píseckou mládež teď čeká odpočinek a před koncem prázdnin příprava na závěrečný díl českého poháru mládeže, vytrvalostní závod na 9 km v Praze,  který se uskuteční o prvém říjnovém víkendu.

Veteránům už vrcholí příprava na mistrovství ČR v maratonu na konci srpna v Pardubicích. Výsledky maratonu Slapy-Praha, který je přátelským, nicméně vysoce prestižním závodem, dávají tušit, že jsou naši závodníci kvalitně vytrvalostně připraveni a mají šanci na dobré umístění v mistrovských závodech. Profesor Lenz by se za ně asi nemusel stydět.                                       
                                                                                                                                                                                        (Tr)