Sokolové vylovili z kanálu v Račicích pět medailí

Dva měsíce tvrdého tréninku, včetně čtrnáctidenního soustředění na Orlické přehradě absolvovali písečtí kanoisté před mistrovstvím republiky v rychlostní kanoistice na krátkých tratích, které proběhlo v předposledním červencovém týdnu v Račicích u Roudnice nad Labem.  Jak si tam vedli?

Dva měsíce tvrdého tréninku, včetně čtrnáctidenního soustředění na Orlické přehradě absolvovali písečtí kanoisté před mistrovstvím republiky v rychlostní kanoistice na krátkých tratích, které proběhlo v předposledním červencovém týdnu v Račicích u Roudnice nad Labem.  Jak si tam vedli?

V pátek 22. července v 8 hodin ráno se rozběhl republikový šampionát prvními rozjížďkami na trati 1000m.  Písečtí starší žáci se probojovali  vyřazovacími jízdami do finále .  Zde obsadil v individuální kategorii ( K1) Tom Dědič  6. místo a Jáchym Jarolím 8. místo,  Jan Kropáček pak 23. místo. 

V kategorii K2 (kajaku dvojic) už stáli Tom s Jáchymem na pódiu,  dojeli na 2.místě za přerovským deblem  Macháček – Mach.  Jan Kropáček  ve společenství s děčínským Františkem Šejcem dojeli čtrnáctí.  V kategorii mladších žáků obsadili Standa Dědič a Dan Koreš desáté místo v závodě na 1km s hromadným startem.  

Mezi dospělými startoval v pátek na trati 1000m kanoí jednotlivců  (C1) také náš David Macháček, do Račic přijel rovnou z mistrovství Evropy do 23 let v Plovdivu, odkud se může pochlubit osmým místem na stejné trati, kterým se zároveň kvalifikoval na mistrovství světa do 23 let v běloruském Minsku na konci července.  V takto nabitém programu pojal jízdu v Račicích spíše tréninkově a dojel  na 4. místě.  Stejné místo  obsadil písecký deblkajak žen s posádkou Klára Dědičová a Eliška Vlasáková.

Tradičně přiváží medaile z celorepublikových závodů veteráni. Tentokrát to byla zlatá pro Milana Kučeru (starostu Sokola) a stříbrná pro Tomislava Dědiče st. (trenéra písecké mládeže). Následující den probíhaly boje na poloviční trati (500m) a z tohoto dne jsme si odvezli dvě medaile,  bronz zajel  David Macháček na C1 a zlato žáci Tom Dědič-Jáchym Jarolím na čtyřkajaku ve společenství  s přerovskými  Janem Macháčkem – Zdeňkem Machem na trati 1000m.  Po pátečním  závodě jsme tušili, že čtyřkajak složený ze dvou vítězných deblů bude hodně silný, ale ostatní lodě měli výhodu sehraných posádek, naši spolu závodili poprvé v sobotu při rozjížďce,  kde nebyli se souhrou úplně spokojeni. Ale ve finále jim to perfektně sedlo a suveréně převálcovali chomutovskou i děčínskou loď. Háček Tom se třemi silnými motory za zády mohl svobodně udávat tempo,  zpočátku se takticky držel na úrovni chomutovských soupeřů a čekal na pravou chvíli. Ta přišla při průjezdu pětistovkou, pak to nakopnul a s Jáchymem, Honzou a Zdeňkem vyhráli s velkou převahou poloviny dvanáctimetrové lodi. Ze sobotních výsledků je třeba ještě zmínit  7. místo deblu žen na 500m a účast ve finále C mladších žáků Dana Koreše a  Standy Dědiče,  jejich vrstevníci  Vašek Jarolím a David Pikl letos začínají pádlovat a do finále neprošli. 

Nejrychlejší trať čekala naše závodníky v neděli. Na trati 200m kajaků jednotlivců zajeli starší žáci Tom Dědič  9. Jáchym Jarolím 13. a Jan Kropáček 20.místo, mladší žáci Dan Koreš 16. a Standa Dědič 22. místo,  Klára Dědičová 18. místo, David Macháček z dvoustovky odstoupil, aby šetřil síly na mistrovství světa a ostatní zůstali mimo postupová místa. Z výsledků je vidět, že se našim závodníkům investovaná dřina vyplatila. Zvlášť v kategorii  žáků je  obrovská konkurence, z celkového počtu osmdesáti závodníků je umístění mezi prvními devíti (tzv. velké finále) velkým úspěchem. Přičemž kdokoli z finále B (10.-18.místo) je schopen jet rovnocennou jízdu s závodníky z finále A. Takto široká špička je velkou výhodou pro výkonnostní růst mladých sportovců a svůj podíl na tom mají obrovské úspěchy českých reprezentantů v rychlostní kanoistice. Těm tedy přejme aby jim to na olympiádě v Riu cinklo, máme tam čtyřkajak (bronz z Londýna), Pepu Dostála (mistra světa 2014 z Moskvy),  Martina Fuksu (několikanásobného mistra světa na kanoi jednotlivců) a další. 

Všem píseckým závodníkům patří dík za vynikající reprezentaci města i klubu, lze si jen přát aby jejich úspěchy přilákaly do loděnice na břehu Otavy více nových adeptů tohoto krásného sportu.       (Tr.)