Písečtí kanoisté na nominačním závodě v Račicích

Zatímco  se v portugalském Montemoru na třetím světovém poháru v rychlostní kanoistice rozhodovalo o definitivním složení české kanoistické olympijské výpravy a určovalo se jmenovité složení našeho osmičlenného týmu, u Roudnice nad Labem na Račickém kanále se o prvním červnovém víkendu rozhodlo o obsazení disciplín na mistrovství Evropy.

Zatímco  se v portugalském Montemoru na třetím světovém poháru v rychlostní kanoistice rozhodovalo o definitivním složení české kanoistické olympijské výpravy a určovalo se jmenovité složení našeho osmičlenného týmu, u Roudnice nad Labem na Račickém kanále se o prvním červnovém víkendu rozhodlo o obsazení disciplín na mistrovství Evropy.

V kvalitně obsazeném závodě  kanoí jednotlivců na 1000m, kde chyběl jen fenomenální Martin Fuksa, mistr světa z loňského mistrovství v Miláně, měl Sokol Písek své želízko v ohni v podobě třiadvacetiletého Davida Macháčka. Po jeho jarních zdravotních potížích a  neúčasti na prvních republikových závodech nebylo jasné jak na tom bude, ale svým výkonem mile překvapil. V nervózním a vyšponovaném závodě jel z počátku takticky zadrženě  a držel se na druhém až třetím místě za pardubickým Jakubem Březinou a pražským Lukášem Hájkem. Ještě 200m před cílem ztrácel celou loď na vedoucího závodníka. To už byla pro jeho trenéra Petra Kubíčka (úspěšného olympionika z Moskvy 1980) téměř infarktová situace. Na dvoustovce ale nasadil náš borec drtivý závěr a závod s náskokem téměř celé lodě vyhrál. Tím se nominoval do bulharského Plovdivu na Mistrovství Evropy do 23 let, kde bude reprezentovat ČR v olympijské disciplíně na C1 1000m. Je to poprvé co pojede na mezinárodních závodech na singlu. Na loňském mistrovství světa v Milánu obsadil páté místo v závodě na 1000m na čtyřkanoi. Svou vysokou výkonnost potvrdil David Macháček ještě následující den v závodě na poloviční trati, když obsadil druhé místo s minimálním odstupem, ale tam se už o nominaci nejelo.

Písečtí žáci a dorostenci měli na těchto závodech poněkud skromnější cíle, urvat co nejlepší umístění a vylepšit svou bodovou bilanci v Českém poháru mládeže, jehož třetí závod se jel jako součást výše zmíněného nominačního závodu. To se povedlo jen zčásti, protože polovina svěřenců pečlivě připravovaná trenéry Tomášem Suderem (vynikajícím československým reprezentantem v 80 a 90 letech) a Tomem Dědičem st., se tohoto závodu českého poháru mládeže nezúčastnila. Část závodníků musela dostát svým školním povinnostem, a část se potýkala se zdravotními problémy.

Nicméně povedly se některé opravdu pěkné výsledky. Dorostenec Petr Kortan propracoval ve sprintu na 200m do finále C, kde dojel sedmý v kvalitním čase. Starší žák Tom Dědič obsadil v závodě kajaků jednotlivců na 1000m páté a v závodě na 500m šesté místo. V kajaku dvojic na 1km mu chyběl jeho písecký zadák Jáchym Jarolím a tak aby nemusel závod vynechat utvořil společenství s Vojtou Novotným z Poděbrad. To byl dobrý tah. Zpočátku se ve finálovém závodě závodě  drželi trochu zpět a nechali jet na špici letošní dosud neporaženou dvojici Remuta - Predka z Chomutova, ale na sedmi stech metrech nastoupili k úžasnému, byť velmi dlouhému, finiši, své soupeře doslova smetli a vyhráli s obrovskou převahou více než dvou lodí. Tímto vítězstvím se náš závodník posunul na průběžné čtvrté místo v Českém poháru mládeže a ztrácí jen dva body na místo třetí. Ještě má šanci na dvou závodech v červenci a říjnu svou pozici vylepšit. Jáchym Jarolím přijel do Račic v neděli a odjel skvěle závod na 200m singlkajaků, kde skončil sedmý.

Mladší žák Dan Koreš dojel v těžké konkurenci na singlu osmý ve finále B v závodě na 200m a ve druhé desítce v závodě na 1km s hromadným startem. K prvnímu startu v republikové konkurenci nastoupil i jeho vrstevník David Pikl a i on předjel na 1km několik lodí. Nejmladší benjamínek Filip Kortan obsadil v kilometrovém závodě 34místo v poli více než šedesáti soupeřů.

Písecký kajakářský a kanoistický dorost má ve svém působišti velké vzory a to jak mezi dospělými závodníky, tak i mezi trenéry s bohatou reprezentační minulostí a mezi dosud závodícími veterány, kteří patří ke špičce nejen v české republice, ale i ve světě. Přejme jim tedy aby se jim dařilo co nejlépe a aby jméno města Písek bylo na kanoistických závodech hodně slyšet. 
                                                                                                                                                                                     ( Tr.)